Mitsubishi Electric VRF Klima Sistemleri

Mitsubishi Electric VRF Klima Sistemleri

Mitsubishi Electric VRF Klima Sistemleri

VRF Klima Sistemi bir dış ünite ile, birden çok ve farklı çeşitte iç ünite klimanın birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği bir sistemdir. AVM, plaza, hastane, fabrika, sinema tiyatro salonu ve oteller başta olmak üzere gelişen teknoloji sayesinde villa ve konutlarda da kullanımı yaygınlaşmaktadır.

VRF Klima Dış Ünite Çeşitleri

VRF Klima Sistemleri Heat Recovery ve Heat Pump, sadece ısıtma ve soğutma yapan ya daaynı anda hem ısıtma hem de soğutma yapan sistem olarak 2 ana gruba ayrılmaktadır. Özellikle farklı odalarında farklı ısı ayarı yapılması istenen otel, AVM gibi alanlarda Isı Geri kazanımlı Heat Recovery Sistem tercih edilmektedir. Kullanıcı sisteme bağlı olan iç ünite klimalardan dilediği birini herhangi bir modda çalıştırabilme imkanına sahiptir. Isı Pompalı Heat Pump Sistemlerde bir odada ısıtma diğer bir odada ise soğutma işlevi aynı anda kullanılamaz.

VRF Klima Sistemlerinin dış ünite; anakart, işlemci, kompresör, ısı değiştiricileri, dört yollu vana, selenoid vana, elektronik genleşme vanası, sıcaklık ve basınç sensörleri ve yağ ayıracı gibi parçalardan oluşurken, iç üniteler ise yine bir ısı değiştirici, elektronik kart, fan, fan motoru, elektronik genleşme vanası ve sıcaklık sensörlerinden oluşmaktadır. Öte yandan tüm iç ünitelerin bir haberleşme ağı ile dış üniteye bağlıdır.

VRF Klima İç Ünite Seçenekleri

Mitsubishi VRF Klima Sistemlerin tercih edilmesinin en büyük özelliklerinden bir tanesi ise geniş iç ünite çeşidine sahip olmasıdır. Kullanıcıların ihtiyacına ve yapının tasarıma uygun olabilecek birçok farklı çeşit iç ünite ürün gamında bulunmaktadır. Kaset, kanal, duvar, döşeme, yer-tavan tipi iç üniteler ve bu tiplerin farklı çeşitleri ile yapınıza kolaylıkla uyum sağlamaktadır.

VRF Klima Kumanda Seçenekleri

VRF İklimlendirme Sistemleri, kumanda, kontrol ekipmanları ve otomasyon anlamında oldukça ileri bir teknolojiye sahiptir. Sistem, bireysel kumandalarla basit fonksiyonları yerine getirebildiği gibi, merkezi kontrol ekipmanları ile tek noktadan erişim, kısıtlama, limitleme, haftalık program, elektrik tüketimi gibi özellikleri de kullanıcılara sunmaktadır.

 

Mitsubishi Vrf Klima Sistemleri – City Multi
Mitsubishi VRF, dış ünite yapılanması konusunda yeni ürünü City Multi Serisi ile mahallere farklı iklimlendirme çözümleri sunmaktadır. Farklı güç, kapasite ve özelliklere sahip Mini Heat Pump (S Serisi), Standart Heatpump (Standart Y Serisi), Power Heatpump (Power Y Serisi), Düşük CO2 Heatpump (Düşük CO2 Y Serisi), Zubadan Heatpump (Zubadan Y Serisi), Su Soğutmalı Heatpump (WY Serisi), Isı Geri Kazanımlı (R2 Serisi), Düşük CO2 Isı Geri Kazanımlı (Düşük CO2 R2 Serisi) ve Su Soğutmalı Isı Geri Kazanımlı (WR2 Serisi) ürünleri, yeni VRF City Multi Serisi’nde yer almaktadır. Geniş ürün çeşitliliğiyle esnek borulama sistemine sahip iç ünitelerden kurulu olan CITY MULTI Serisi tüm uygulamalara çözümler sunabilmektedir.

S Serisi Mini Heat Pump

Küçük ölçekli uygulamaları kapsayan City Multi S Serisi, sistemin soğutmadan ısıtmaya geçmesine olanak sağlayan iki borulu soğutkan sistemi kullanarak iç ortamların her bölgesinde sürekli konfor imkânı sunmaktadır. Serinin dış ünite kapasitesi, 4 HP’den 6 HP’e kadar çıkabilmektedir. S serisinde 12 adete kadar iç ünite %130 kapasite ile bağlanabilme özelliğiyle maksimum mühendislik tasarım seçeneği sağlamaktadır. Bu özelliği ile kişisel isteklere uygunluk ve her tür ortamda iklimlendirme olanağı sunmaktadır.

Y Serisi Heat Pump

Büyük ölçekli uygulamalarda kullanılan Y Serisi; Standart Heat Pump, Power Heat Pump, Düşük CO2 Heat Pump ve Zubadan Heat Pump (bu ürünü bir sonraki başlıkta inceleyebilirsiniz) ürünlerinden oluşmaktadır. Y serisinde 50 adete kadar iç ünite, %130 kapasite ile bağlanabilme özelliğiyle maksimum mühendislik tasarım seçeneği sağlamaktadır. Seri, bu özelliği ile tıpkı S Serisi gibi kişisel isteklere uygunluk ve her tür ortamda iklimlendirme olanağı sunmaktadır. Serinin dış ünite kapasitesi 8 HP ila 50 HP arasında değişiklik göstermektedir.

Y Serisi Zubadan Heat Pump

Y Serisi ürünlerinden olan Zubadan Heat Pump, -25ºC’ye kadar düşen en soğuk kış günlerinde bile kusursuz konfor sağlamak için en gelişmiş uygulamalarla esneklik ve güçlü soğutma – ısıtma kapasitesini birlikte sunmaktadır. Ürünün sahip olduğu sistem, iç ünite uzaktan kumandasının çalışmadığı durumlarda kolaylıkla çalışabilen yeni yedekleme (Backup) fonksiyonunu kullanmakta ve inanılmaz yüksek seviyede güvenilirlik sunmaktadır. Serinin dış ünite kapasitesi, 8 HP’den 20 HP’e kadar çıkabilmektedir.

WY Serisi Su Soğutmalı Heat Pump

Su kaynağını kullanan WY serisi condensing üniteler, hava soğutma sisteminin tüm avantajlarına sahiptir. WY serisi condensing üniteler bina boyut sınırlaması olmaksızın geniş tasarım esnekliğine olanak sağlayan iç ünitelere yerleştirilebilirken; kapasiteye bağlı olarak, 17-50 arası iç ünite modelleri bireysel veya merkezi kontrollü olarak tekli WY serisi condensing ünitelere bağlanabilmektedir. Serinin dış ünite kapasitesi, 8 HP’den 36 HP’e kadar çıkabilmektedir.

Isı Geri Kazanımlı R2 Serisi

CITY MULTI R2 Serisi, olağanüstü serbestlik ve esneklik sunmaktadır. Sahip olduğu BC Kontrol, ilave bağlantı kumandası ile eş zamanlı olarak ısıtma ve soğutma yapabilmekte, kapasiteye bağlı olarak 50 adete kadar iç ünite %150’ye kadar bağlantı kapasiteyle bağlanabilmektedir. Serinin dış ünite kapasitesi, 8 HP’den 36 HP’e kadar çıkabilmektedir.

Su Soğutmalı Isı Geri Kazanımlı WR2 Serisi

WR2 Serisi, R2 Serisi’nin tüm faydalarına sahip, gelişmiş su kaynaklı ünite seçeneğidir. Seri, dondurucu soğuklar ve sahil kesimleri arasındaki geniş iklim koşullarına çok uygundur. Serinin dış ünite kapasitesi, 8 HP’den 36 HP’e kadar çıkabilmektedir.

City Multi Diğer Özellikleri;

 

Kusursuz Bina Konfor Çözümleri: CITY MULTI VRF sistemleri konfor ve enerji tasarrufunda en yüksek seviyeyi sağlayan üstün nitelikli soğutma ve ısıtma çözümlerini sunmaktadır. Her bir bölge bağımsız olarak işler; farklı bölgeler eşzamanlı olarak, sessizce soğutulabilir veya ısıtılabilir ve CITY MULTI Kontrolleri Ağı (M-NET) aracılığıyla kumanda edilebilir.

Gelişmiş Bina Kontrolü: M-NET ile binanızdaki her bir bölge üzerinde emsalsiz bir kontrole sahip olacaksınız. TG-2000 yazılımının eklenmesiyle birlekte sistem, 2000’e kadar CITY MULTI bina iç ünitesine tek bir yerden kumanda etmenize olanak verecek şekilde genişletilebilir. TG-2000 yazılımı, kiracılara ayrı ayrı fatura kesilebilmesi için bina sahiplerine ve tesis yöneticilerine HVAC enerji tüketimini izleme imkânı sağlar.

Tasarım Esnekliği: Alanın ne kadar büyük, küçük veya alışılmadık olduğu fark etmeksizin her bir bina alanında üstün performans sağlanması için CITY MULTI bina konfor çözümlerinde modüler yaklaşım kullanılmaktadır. Kontroller ve bina içi ve dışı üniteler için çok sayıda seçenek size özel ihtiyaçlarınıza uygun bir yerleşim düzeni tasarlama imkânı vermektedir. Örneğin, tavan yükseklikleri artabilir, çünkü geniş kanallara ihtiyaç yoktur.

Kolay Kurulum ve Bakım: Modüler kurulum, tüm binanın kapatılmasına gerek kalmadan, sistemi kat veya bölge bazında entegre etmenize olanak sağlar. Bakım, bina dışı ünitenin tanısal ekranındaki dört basamaklı hata koduna göre ve diğer harika özelliklerle kolayca yapılabilmektedir.

Sessiz Performans: Üstün performans gösterirken, iç mekân ses seviyesi şartlarının karşılanmasına olanak sağlar. Sessiz bir ortam, okullar, kütüphaneler, hastaneler ve toplantı salonları için çok önemlidir.

Lossnay Ünitelerle Daha Sağlıklı Ortamlar: Egzoz havası üzerindeki ısı enerjisini geri kazanırken, ortama taze havanın girmesine olanak tanır. Bu sırada geri kazandığı enerjiyi taze havanın üzerine aktarır. Böylece daha konforlu ve hava kalitesi iyileştirilmiş ortamlar sağlar.

Güvenilir Performans: CITY MULTI sistemleri 20 yıldan uzun bir süredir dünya çapında kullanılmaktadır ve Mitsubishi Electric’in yenilik ve güvenilirlikten kaynaklanan şöhretine büyük katkıda bulunmuştur. Endüstri lideriyle çalışmanın verdiği iç rahatlığının keyfini çıkarın.

Uyarlanabilir Sistem Tasarımı: CITY MULTI bina çözümleri, ister yeni ister mevcut olsun, hemen hemen her türlü konut ve ticari bina projesine başarıyla kurulabilecek kadar esnektir. Bu esneklik binanın estetiğini korumanıza da yardımcı olur. Mevcut tasarım yazılımı uygun ekipmanın seçimine yardımcı olur ve hatta mühendislere ve mimarlara yardımcı olmak için AutoCAD ile entegre olur.

Mitsubishi Electric VRF Klima Sistemleri – Heat Pump Sistem
VRF Sistem dış ünite tipleri arasında yaygın olarak tercih edilen dış ünite tipidir. Heat Pump yani ısı pompalı dış üniteler mevsim ve iklim koşullarına göre soğutma veya ısıtmanın istendiği mahallerde iklimlendirme anlamında kullanıcıya efektif ve uygun çözümler sunmaktadır. Siste- me bağlı olan tüm iç üniteler kullanıcının isteğine göre aynı anda yalnız soğutmada ya da yalnız ısıtmada çalışmak zorundadırlar. Aynı modda çalışan iç üniteler farklı sıcaklık değerlerine set edilebilmektedirler. Sistemde likit ve gaz olmak üzere iki bakır boru hattı mevcuttur. Esnek bakır borulama olanağı ile kompleks yapılarda bile uygulanması çok kolaydır. Aynı zamanda yüksek verimlilik oranları sayesinde işletme maliyetlerini diğer iklimlendirme sistemlerine göre çok daha düşük seviyelere indirmektedir.

Mitsubishi Electric VRF Klima Sistemleri – Heat Recovery Sistem
Üç borulu olarak bilinen HEAT RECOVERY Sistemler aynı anda hem ısıtma hem soğutmanın yapılması istenilen mahallerde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Özellikle uluslararası misafir yoğunluğu olan büyük otellerde, ağırlıklı mevsim geçişlerinde kişilerin ısı ihtiyaçları farklı düzeyler- de olabilmektedir. Böyle bir durumda sistem her bir iç ünitenin farklı modda çalışmasını sağ- layarak maksimum konforu sağlamaktadır. Verimlilik anlamında bakıldığında ise isminden de anlaşılacağı gibi ısı geri kazanımlı bir sistem olması sayesinde soğutma ya da ısıtmanın yapıldığı mahallerde atık ısı olarak ortaya çıkan enerjiyi ihtiyaç olan mahalle gönderilmesi sistemin kendi içerisinde sağladığı bir kazanç olmaktadır. Sistemin bu şekilde çalışabilmesi ve mahaller ara- sındaki enerji transferini sağlayabilmesi için akış kontrol üniteleri olarak adlandırılan bir cihazın sisteme dahil edilmesi gerekmektedir. Oteller dışında HEAT RECOVERY Sistemler, cephelerinde farklı ısıl yüklerin bulunduğu yapı- larda, farklı ısıl kazanç ve kayıplara sahip mahalleri içerisinde bulunduran yapılarda rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Mitsubishi Electric VRF Klima Sistemleri – Kullanım Alanları
Değişken debili bir sistem olması sayesinde gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan iç üniteye sevk edilerek ısıtma veya soğutmada kullanılması sağlanır. Gaz akışı inverter kompresör veya kompresörlerle iç ünitelere dağıtılarak, mekanların iklimlendirilmesi sağlanır. İleri düzey bir kontrol sistemi sayesinde soğutma / ısıtma işlemini aynı anda veya ayrı zamanlarda gerçekleştirebilir. VRF Sistemleri dünyada bilinen en verimli iklimlendirme sistemleridir.
VRF KULLANIM ALANLARI
• Oteller
• AVM
• Hastane
• Tiyatro Salonları
• Residance
• İş Yeri
• Fabrikalar
• Konutlar
VRF Sistemleri; sistemin çalışma mantığı ve işletme avantajları sebebi ile farklı zamanlarda kullanılacak farklı mahallerin, aynı dış üniteden beslendiği projeler için çok daha idealdir. Bu projelere en iyi örnekler ise, oteller, hastaneler, okullar, idari binalar, fabrika, ofis binaları ve tiyatro salonları olarak sayılabilir. Son dönemlerde, büyük kot yükseklikleri olan depolarda da tek hacim olmasına rağmen, verimlilikleri dolayısı ile Yüksek Statik Basınçlı Kanallı İç Üniteler kullanılarak çözüm üretilmektedir. Ayrıca büyük kapasite ihtiyaçları ile büyük taze hava ihtiyaçlarının aynı anda talep edildiği projeler için de, Dx bataryalı santrallerin bataryaları VRF dış ünitelerle beslenerek çözüm üretilebilmektedir. Yine son dönemlerde yaygın şekilde, her türlü santral (havuz nem alma santralleri, hijyenik santraller vb.) bataryası, ısıtma/soğutma ihtiyaçları için VRF dış üniteleri kullanılmaktadır.
• Birbirinden bağımsız birden fazla bölgenin iklimlendirme ihtiyacının olduğu ve yük ihtiyacının sürekli değiştiği otel, hastane, ofis, restaurant, mağaza, tiyatro, sinema gibi yapılarda,
• Cam giydirme cepheli binalar, mimari unsurların ön planda olduğu ya da dış cephesinde deformasyon istenmeyen tarihi yapılarda,
• Bina içinde soğutucu gaz borularına göre çok büyük yer kaplayan hava kanallarının geçirilmesinin zor olduğu yapılarda,
• Mekanik tesisata yeterince yer ayrılamayan, soğutucu sistemin açık havaya (çatı, bahçe)konulması gereken yapılarda,
• Her noktasında konfor istenen yaşam alanlarında,
• Ayrı bölümlerdeki kiracı gruplarının kendilerine özel iklimlendirme faturası istediği(harcanan enerji kontrolü) iş merkezleri, residance ve plazalarda VRF Sistemleri kullanılabilir.
12 Şubat 2017
1.283 kez görüntülendi