Toshiba VRF Klima Sistemleri

Toshiba VRF Klima Sistemleri
Toshiba, 130 yılı aşkın süredir teknolojiye hizmet etmeye devam ediyor. Tüm bu süre zarfında, yenilikçi teknolojileri sürekli olarak geliştirerek, bireylerin yaşam kalitesini artırmak ve aynı zamanda çevreye duyarlı ürün ve hizmetler ortaya koymak Toshiba’nın en önemli hedefidir.

Toshiba, iklimlendirme sektöründe de bu hedefleri doğrultusunda hareket etmiş ve etmeye devam ediyor. Öyleki, Japonya’nın ilk kliması 1961 yılında Toshiba tarafından üretilirken, Dünya’daki ilk split klima da 1968 yılında Toshiba tarafından üretildi. Yeniliğin öncüsü olan Toshiba 1981 yılında Dünya’nın ilk inverterli klimasını üretirken, 1988 yılında yüksek verimliliğe sahip Twin Rotary Kompresörü kullanan ilk firmadır. 1998 yılında “ozona zarar vermeyen“ soğutucu akışkanlar (R410A, R407C) ile çalışan Dünya’nın ilk split klimalarını ürün gamına katan Toshiba, bir kere daha sektördeki yeniliklerin öncüsü olduğunu kanıtlıyordu. Toshiba’nın yenilikçi ruhu, ürün ve sistem gelişimi konusundaki yatırımları ile hiç durmadan devam ediyor.

2004 yılında enerji verimliliği yüksek, çevreye zarar vermeyen R410A gazlı Süper Moduler Multi Sistemlerini pazara sunan Toshiba, bunun akabinde ısı geri kazanımlı 3 borulu Süper Heat Recovery Multi sistemleri geliştirerek teknoloji lideri olduğunu bir kez daha kanıtladı. VRF ve multi split klimalar arasındaki boşluğun doldurulması gerektiğini farkeden Toshiba, 2006 yılında Mini SMMS modellerini geliştirdi. Son olarak sektörde yine bir ilke imza atan Toshiba, 3 kompresörlü 3’ü de inverterli olan SMMS-i VRF sistemlerini 2010 yılında pazara sundu.

VRF (VRV) nedir? VRF Klima sistemleri nedir? VRF Klima Sistemleri Nerelerde kullanılır?
Variable Refrigerant Flow (VRF) kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş olan VRF; değişken debili soğutucu akışkan sistemi klima sistemi olarak Türkçe’ye çevrilebilir. VRF sistemlerde havayı işleyen belli bir sayıya kadar iç ünite (48 adete kadar) modüler bir dış kondens üniteye bağlanır.VRF Klima Sistemi;bir dış ünite ile, gaz akış dağıtıcıları yardımıyla birden çok iç ünitenin birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebildiği direkt genleşmeli klima sistemleri.Gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan iç ünite ye sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanır.

Soğutucu akımı inverter kontrollü bir kompresör veya kompresörlerle varyasyonlandırılarak, havası şartlandırılmış mekanlara göre soğutucu akışkanın uyum göstermesi sağlanır.İleri düzey bir kontrol sistemi ısıtma ve soğutma modları arasında geçiş sağlar.. Daha ileri versiyonlarda, iç üniteler gerek ısıtma gerek soğutmada birbirlerinden bağımsız olarak çalışırlar.Bu son özellik sayesinde aynı anda değişik bölgelerde ısıtma ve soğutmada yüksek düzeyde enerji tasarrufu sağlar. Bu çeşit sistemlerde iç mekanda tesis kurmaya gerek kalmaz ve değişik hava işleme ünitelerinin kombinasyonlarıyla büyük esneklik sağlar. VRF Klima Sistemleri; ofisler, alışveriş merkezleri, lüks apartmanlar, villalar, restorantlar, plazalar, oteller gibi birbirinden bağımsız havalandırma uygulamalarının kullanılmasının gerektiği yerlerde başarıyla kullanılır.

VRF klima sistemleri; gelişmiş kontrol ve akış denetim üniteleri ile donatılmıştır. Gerektiği kadar soğutucu akışkan doğru faz ve doğru zamanda ihtiyaç duyulan yere sevk edilerek ısıtma ve soğutmada kullanılması sağlanır. VRF Klima sistemleri; alışılmış DX split klima sistemlerinden bir soğutucu hattında isteğe bağlı olarak 8-40 HP kapasite aralığında maksimum 5 dış ve 40 iç ünitenin bağlanabilmesi ve gelişmiş kontrol imkanları açısından temel farklılık gösterir.

VRF Klima Sistemi, daha fazla konforu inverter teknolojisi ve değişken gaz debisi sayesinde enerji tasarrufu ile birlikte sunar. Çevreye maksimum özen ve saygı gösteren, enerji tasarrufuna odaklanmış, gelişmiş uygulama esnekliği ve esneklikten gelen serbestlikle ve modüler yapısıyla çok katlı bir binadan , bir tek villaya kadar yeni yapılan veya mevcut her türlü yapıda tam bağımsız kontrol imkanı vermektedir.

Günümüzde bilindik ısıtma ve klima sistemlerinin yerini hızla almaya başlayan VRF Klima Sistemi hak ettiği yere Türkiye’de de gelmektedir.

VRF Kullanım Alanları;
Birbirinden bağıımsız birden fazla bölgenin iklimlendirme ihtiyacının olduğu ve yük ihtiyacının sürekli değiştiği otel, hastane, ofis, restaurant, mağaza, tiyatro, sinema gibi yapılarda,
Cam giydirme cepheli binalar, mimari unsurların ön planda olduğu ya da dış cephesinde deformasyon istenmeyen tarihi yapılarda,
Bina içinde soğutucu gaz borularına göre çok büyük yer kaplayan hava kanallarının geçirilmesinin zor olduğu yapılarda,
Mekanik tesisata yeterince yer ayrılamayan, soğutucu sistemin açık havaya (çatı, bahçe) konulması gereken yapılarda,
Her noktasında konfor istenen villalarda,
Ayrı bölümlerindeki kiracı gruplarının kendilerine özel iklimlendirme faturası istediği (harcanan enerji kontrolü) iş merkezleri, plazalarda VRF veya VRV klima sistemleri kullanılabilir
Toshiba Kaset Tipi Vrf klimalar
Toshiba Vrf Kaset tipi iç üniteler ofis ya da asma tavana sahip binalarda çokça tercih edilmektedir. Sahip olduğumuz kaset tipi iç üniteler standart asma tavan boşluklarına sığacak şekilde dizayn edilmiştir. Sizin için en uygun iç üniteyi tek yöne, çift yöne ya da 4 yöne üflemeli modellerimiz arasından seçebilirsiniz. 4 yönlü kaset tipi klimalarımızın hava üfleme kanatçıkları ayrı ayrı kontrol edilebilir.

Toshiba Kanalı Tip vrf klimalar
Büyük binalarda toshiba vrf kanallı klimalar tercih edilerek iklimlendirilen havanın binanın farklı farklı mekanlara iletilmesi sağlanır. Toshiba olarak farklı ihtiyaçlara cevap verecek kanallı iç üniteler geliştiriyoruz: İnce kanallı – tavan yüksekliğinin düşük olduğu uygulamalar için ( örn:oteller ) Yüksek statik basınçlı – Yüksek statik basınçların yenilmesi gerek uygulamalar ( örn:açık alanlar ) Standart statik basınçlı orta büyüklükteki uygulamalar ( örn:ofisler ) Taze hava – binaların taze havaya ihtiyaç duyduğu uygulamalar.
Toshiba Duvar ve tavan tipleri vfr klimalar
Toshiba vrf Asma tavan uygulamasının mümkün olmadığı mekanlar için uygundur. Bireysel iklimlendirme istenen mekanlar için en uygun çözümlerden biridir. Duvar tipi iç
üniteler yeni ve estetik dizaynları ile her ortama uyum sağlarlar. Bu modellerimiz oldukça sessiz ve gelişmiş filtreleme sistemleri ile donatılmıştır.
Toshiba olarak kompakt ve standart duvar tipi modellerimiz ile size en uygun çözümü sunmaktan mutluluk duyarız.
Toshiba Duvar ve tavan tipleri vfr klimalar
Yerde ya da pencere altında montaj alanı olan mekanlar için en ideal çözümlerdir. Ürün gamımızda:
Kabinsiz döşeme tipi, önceden hazırlanmış alanlara ya da üzeri giydirilecek bölümlere en uygun çözümlerdir.
Kabinli döşeme tipi, şık ve kompakt tasarımları ile ortama uyum sağlayabilir.
Salon tipleri, ince estetik tasarımları ile dilediğiniz yere montaj imkanı tanır.
Ayrıca sağa-sola otomatik flap hareketi yapabilen salon tipi iç ünitelerimiz odanın bir köşesine monte edildiğinde havayı dilediğiniz yere üfleyebilme imkanına sahiptir.

12 Şubat 2017
1.367 kez görüntülendi